Jak założyć bezpieczną lokatę?

Jeśli mamy pewną kwotę pieniędzy i chcemy ją bezpiecznie ulokować, możemy zdeponować ją w banku. Oszczędzać możemy w różnej formie, np. kupując polisę, inwestując w fundusze. Największą popularnością cieszą się lokaty bankowe, dają bowiem poczucie bezpieczeństwa wynikające z pewności, że zawsze, nawet w sytuacji upadłości banku, odzyskamy swoje pieniądze. Jak założyć taką lokatę?

Czym jest lokata?

Lokata to umowa z bankiem, na podstawie której klient powierza swoje środki pieniężne bankowi na ustalony okres, a w zamian otrzymuje określony zysk, wynikający z oprocentowania. Po upływie terminu, na jaki zakładana była lokata, bank wypłaca klientowi ulokowaną kwotę wraz z odsetkami. Lokaty terminowe mogą mieć stałe lub zmienne oprocentowanie oraz mogą być zakładane na różny okres czasu (zwykle od 1 miesiąca do kilu lat), dzięki czemu można dobrać odpowiednią lokatę do swoich celów oszczędzania. Lokatę można zerwać przed terminem, ale w takim przypadku bank zwraca jedynie wpłacony kapitał, bez naliczenia odsetek za zdeponowanie środków.

Jak wybrać i założyć lokatę?

Założenie lokaty jest bardzo łatwe, a w niektórych bankach można to zrobić nawet nie wychodząc z domu pod warunkiem, że mamy dostęp do konta internetowego. Nieco więcej trudności możemy mieć z wyborem produktu. Zwróćmy uwagę na to, jaki zysk będzie generował. Co jeszcze jest ważne? Sprawdźmy, jaką kwotę minimalną trzeba wpłacić. Ważne jest oprocentowanie, które określa, ile dostaniemy pieniędzy za to, że powierzymy bankowi oszczędności. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Jeśli ekonomiści przewidują wzrost stóp procentowych, warto wybrać zmienne, gdy spadek – stałe. Jeżeli chcemy oszczędzać przez dłuższy czas, na przykład kilka lat, wybierzmy lokatę długoterminową, bo jest zazwyczaj lepiej oprocentowana od lokat krótkoterminowych. Jeśli przewidujemy, że możemy potrzebować pieniędzy za kilka miesięcy, lepszy będzie depozyt krótkoterminowy. Pamiętajmy o skutkach zerwania lokaty – stracimy wszystkie odsetki lub będą naliczone proporcjonalnie co czasu trwania umowy.

Jaką lokatę wybrać?

Lokaty można podzielić na odnawialne i nieodnawialne. W przypadku tych pierwszych po upływie terminu lokata jest automatycznie odnawiana. Przy nieodnawialnych zaś środki wracają na konto klienta. Istnieją także lokaty jednodniowe, w których kapitał jest lokowany na okres jednego dnia. Dyspozycję lokaty składa się do godziny 21:00, bank pobiera środki z naszego rachunku osobistego, a zwraca je wraz z odsetkami ok. godziny 9:00 następnego dnia. Lokata rentierska to długoterminowy depozyt skierowany do osób bardzo bogatych, które chcą mieć zyski z oszczędności wcześniej niż po zakończeniu umowy z bankiem. Odsetki są bowiem wypłacane w stałych odstępach czasu na rachunek klienta. Lokata strukturyzowana to instrument finansowy, w którym środki pieniężne lokowane są w dwóch częściach: bezpiecznej i ryzykownej. Większa część kapitału inwestowana jest w bezpieczne instrumenty, np. obligacje skarbowe, mniejsza w produkty finansowe o większym ryzyku, ale i wyższym potencjalnym zysku.

Lokata terminowa to doskonały sposób na oszczędzenie i lokowanie pieniędzy. Wybierzmy zaufany bank, w którym nasze pieniądze będą bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *