Jak usunąć klej z ubrania?

Zdarza się, że podczas klejenia można zachlapać swoje ubranie w wyniku jakiegoś drobnego błędu lub niedopatrzenia. Generalnie plamy z kleju wydają się być trudne do usunięcia, jednak nie oznacza to, że ubranie nadaje się już tylko do wyrzucenia. Istnieją bowiem różne metody, dzięki którym można pozbyć się niechcianego preparatu klejącego ze swoich ubrań wykonanych z różnych materiałów. 

Klej znajdujący się na ubraniu można usunąć na wiele różnych sposobów, które są uzależnione od rodzaju preparatu klejącego, jaki znalazł się na ubraniu. Warto więc zapoznać się z różnymi domowymi sposobami likwidacji niechcianych plam kleju ze swoich ulubionych ubrań. Są to sposoby sprawdzone, które przynoszą pozytywne skutki.

Kleje uniwersalne i celulozowe

Jeśli plamę spowodował klej uniwersalny to najprostszą metodą jej likwidacji jest zastosowanie acetonu. Należy jednak pamiętać, aby nie używać zbyt dużej ilości tego preparatu, ponieważ może to spowodować odbarwienie kolorowych tkanin oraz ich wyblaknięcie. Zalecane jest stosowanie roztworu wody z acetonem w proporcji 1:2.

Klej celulozowy można usunąć z ubrania poprzez spłukanie go zimną wodą. Ubranie też można namoczyć i wyczyścić roztworem salmiaku. Można też wyprać zanieczyszczone ubranie w proszku enzymatycznym.

Klej epoksydowy oraz do klejenia modeli samolotów

Plamy powstałe w wyniku działania kleju epoksydowego należy polać spirytusem metylowym przed stwardnieniem preparatu klejącego.

Klej do modeli samolotów należy zlikwidować acetonem lub octanem amylu. Warto kupować kleje od dobrych producentów, którzy dodają do nich specjalne rozpuszczalniki. W przypadku stosowania acetonu należy uważać na odbarwianie i blaknięcie kolorowych tkanin.

Kleje poliwinylowe oraz neoprenowe

Kleje poliwinylowe likwiduje się poprzez ich czyszczenie spirytusem metylowym, a kleje neoprenowe usuwa się nienatłuszczającym zmywaczem do paznokci, acetonem albo octanem amylu. Następnie należy przemyć plamę przy pomocy rozpuszczalnika. Oczywiście należy uważać na odbarwianie tkanin.

Kleje używane na gorąco

Bardzo popularny jest również klej typu hot melt, nakładany na gorąco przy pomocy specjalnego pistoletu. Czasami może zdarzyć się, że pistolet wypadnie z ręki i klej zetknie się z ubraniem. Istnieje kilka metod walki z plamami wytworzonymi przez taki klej. Dobrym pomysłem jest kupno specjalnego preparatu, którym należy posmarować warstwę takiego kleju. Używając specjalnego klina należy podważyć klej, a w powstałą szczelinę należy wprowadzić preparat działający rozpuszczająco. Warto też zwiększyć temperaturę oczyszczanej powierzchni (np. suszarką z gorącym nawiewem), ponieważ pod wpływem ciepła taki klej łatwiej się rozpuszcza. Na koniec klej należy usunąć przy pomocy specjalnej szpachelki.

Plamy z kleju na gorąco można usuwać również spirytusem metylowym, jednak należy uważać na jego właściwości odbarwiające. Poplamione ubranie można też umieścić w zamrażarce licząc na to, że klej stwardnieje i sam się wykruszy. Inną metodą jest umieszczenie poplamionego ubrania na ręczniku i używanie na nim żelazka. Plama powinna się rozpuścić i przenieść na ręcznik (warto więc używać starego, niepotrzebnego ręcznika).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *