Czy szkolenia mają wady?

Rosnąca liczba osób z tytułem magistra sprawia, że pracodawcy mogą podnosić swoje wymagania, szukając kandydatów, którzy wciąż się rozwijają. Chcąc być konkurencyjnym na rynku pracy trzeba się cały czas dokształcać. Ważne są dodatkowe umiejętności i kompetencje, które można zdobyć na szkoleniach. Czy szkolenia mają wady?

Jaka jest oferta szkoleń?

Zanim zapiszemy się na szkolenie, zastanówmy się, jakie umiejętności chcemy nabyć. Uczelnie i inne ośrodki edukacyjne oferują wiele kierunków studiów podyplomowych, kursów i szkoleń. To, który rodzaj szkolenia jest lepszy, zależy od potrzeb danej osoby, ilości czasu, jaką dysponuje, a także od zasobności portfela. Na rynku edukacyjnym dostępne są bardzo specjalistyczne, kilkudniowe kursy, przeznaczone np. dla wyższej kadry menedżerskiej, które kosztują więcej niż semestr studiów, ale ich wartość merytoryczna jest bardzo duża. Szkolenia najczęściej obejmują wąski zakres wiedzy, przez co łatwo jest dokonać wśród nich wyboru. Przed rozpoczęciem szkolenia sprawdźmy, kto będzie nas uczył. Jeśli pracujemy w danym zawodzie, może się zdarzyć, że będziemy wiedzieć więcej niż osoba prowadząca zajęcia. Wykładowca powinien posiadać nie tylko wiedzę akademicką, ale przede wszystkim praktyczne doświadczenia, dzięki czemu łatwiej mu będzie przekazać wartościowe treści. Program zajęć powinien przewidywać krótszą część teoretyczną oraz dłuższą formę praktyczną – powinny to być warsztaty, ćwiczenia czy tzw. case study, w czasie których można wykorzystać nabywaną wiedzę. Pamiętajmy, że świetny teoretyk nie będzie wiedział, czy jego wiedza sprawdza się w praktyce, co w obecnych czasach czyni ją mało użyteczną. Skoro szkolenie ma wspomóc nasz rozwój osobisty, jego treścią nie mogą być jedynie suche fakty.

Czy wszystkie szkolenia są wartościowe?

Zanim wybierzemy szkolenie sprawdźmy jego wartość. Kurs musi byś efektywny, a nie efektowny. Czasami pod atrakcyjną fasadą kryją się mało wartościowe treści, a prosto opisane szkolenie jest niezwykle atrakcyjne, gdyż prowadzą je praktycy. Dla przykładu – szkoły specjalne nie mają funduszy, więc opis szkoleń jest szary, a wykładają nauczyciele, którzy wiele lat pracują z dziećmi niepełnosprawnymi, co sprawia, że ich wiedza jest cenna i poparta wieloletnim doświadczeniem.

Szkolenie ma rozwiązać nasz problem, nauczyć nas czego i przybliżyć do założonego celu, jakim ma być awans czy podwyżka. Ważny jest także przekaz stosowany przez osobę szkolącą – kurs musi być

zrozumiały i angażujący. Wartościowe szkolenie to również motywacja, informacja zwrotna od osób uczących się, wsparcie mentora czy nauczyciela, możliwość współpracy, a także ewaluacja samego szkolenia.

Dobrze prowadzone szkolenia to okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Pamiętajmy, że każda chwila, w której uczymy się czegoś nowego to szansa na rozwój osobisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *