Praca w biurze

Struktury JPK w biurze rachunkowym i u klienta

 

 

Nieuchronnie zbliża się termin wprowadzenia obowiązku składania plików JPK dla każdego typu firm. Jakim wyzwaniom, związanym z tym obowiązkiem, muszą sprostać biura rachunkowe i ich klienci?

 

Struktury JPK

 

Jednolity Plik Kontrolny to zestaw dokumentów w formie cyfrowej, zawierający podstawowe, miesięczne zestawienia finansowe firmy. Zgodnie z założeniem Ministerstwa Finansów, regularne przekazywanie pełnego zestawu danych do urzędów skarbowych ma poprawić transparentnośćAnalityk w biurze działania firm. Pliki JPK pozwalają też na szybszą i bardziej efektywną kontrolę skarbową. Wdrażanie obowiązku składania plików przez firmy odbywa się stopniowo, z uwzględnieniem różnych terminów dla dużych i małych przedsiębiorstw oraz mikrofirm.

 

Standardowy plik JPK składa się z tzw. struktur (jednolitych plików elektronicznych o określonej formie i zawartości):

 

  • JPK_PKPIR – podatkowa księga przychodów i rozchodów,
  • JPK_KR – księgi rachunkowe,
  • JPK_VAT – ewidencje zakupu i sprzedaży VAT,
  • JPK_EWP – ewidencja przychodów,
  • JPK_FA – faktury VAT,
  • JPK_WB – wyciągi bankowe przedsiębiorstwa,
  • JPK_MAG – magazyn.

 

Docelowo, każda jednostka prowadząca działalność gospodarczą będzie zobowiązana do generowania i regularnego przesyłania kompletu dokumentów.

 

Obowiązki związane z przygotowaniem i wysyłaniem pliku

 

Zgodnie z wymogami Ministerstwa Finansów, pliki JPK są przekazywane przez tzw. duże przedsiębiorstwa już od 1 lipca 2016 roku. W przypadku pozostałych typów firm (przedsiębiorstwa małe i „mikro”), obowiązek ten zostanie wdrożony w lipcu 2018 roku. Z kolei od stycznia 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy są już zobowiązani do comiesięcznego składania pliku JPK_VAT.

 

Z wprowadzeniem powyższych obowiązków wiąże się wiele wątpliwości. Przykładowo – właściciele biur rachunkowych mogą nie mieć pewności odnośnie tego, które struktury pliku powinny być generowane w biurze a które u klienta. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, klient może samodzielnie generować w systemie sprzedaży m.in. pliki JPK_MAG, JPK_WB oraz JPK_FA. Dokumenty te nie będą zatem dostępne w biurze rachunkowym, obsługującym księgowość firmy (o ile klient nie zleca prowadzenia pełnej księgowości). Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że przepisy związane z JPK zmieniają się bardzo często i dane w tej kwestii także mogą ulec zmianie.

 

Wyzwanie dla firm: aktualizacja oprogramowania

 

Kolejna, niezwykle istotna kwestia dla obydwu stron, to konieczność aktualizacji oprogramowania finansowego. Pliki JPK mają jednolitą strukturę i muszą spełniać ściśle określone standardy techniczne. Zarówno biura rachunkowe, jak i indywidualni przedsiębiorcy muszą dostosować dotychczas wykorzystywane programy do nowych wymogów. Ponadto – należy też wziąć pod uwagę kompatybilność pomiędzy programem księgowym, wykorzystywanym przez biuro rachunkowe a programami sprzedażowymi firmy. Jak to osiągnąć? W przypadku profesjonalnych programów do księgowości, aktualizacje są zazwyczaj gwarantowane przez producenta (i odbywają się automatycznie). W pozostałych przypadkach koniecznym może okazać się zakup nowego oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *