policja

Jak skuteczne są wariografy?

Wykrywacze kłamstw to urządzenia, o których słyszał prawie każdy i z pewnością większość ludzi widziała taki sprzęt w filmach sensacyjnych czy też kryminalnych. Urządzenie takie mierzy ciśnienie oraz inne parametry organizmu osoby odpowiadającej na pytania i na tej podstawie określa się czy dany człowiek mówi prawdę czy może kłamie.

Można więc stwierdzić, że wykrywacze kłamstw są dość powszechne i często wspominane przez osoby, które chciałyby potwierdzić czyjąś albo swoją prawdomówność. Inna nazwa tego urządzenia to wariograf. Został on wynaleziony już w 1921 roku przez studenta medycyny, który pracował jako policjant. Współczesne badania wariografem polegają na mierzeniu ciśnienia krwi, przewodnictwa skórnego oraz częstotliwości oddechu. Zadawane są takie pytania, w przypadku których można mieć pewność, że badany skłamie albo odpowie prawdę.

Czy badanie wariografem rzeczywiście wykryje czy ktoś mówi prawdę?

Samo urządzenie niestety nie jest w stanie określić czy dana osoba w 100% mówi prawdę czy też nie. Mierzone reakcje fizjologiczne mogą być bowiem spowodowane innymi czynnikami, takimi jak chęć wyjścia do toalety czy też stresem w obawie, że prawdziwe odpowiedzi zostaną uznane za kłamstwo. Według informacji psychologów, skuteczność badania wariografem określana jest na poziomie około 60% czyli tylko trochę większym od przypadku. Polskie sądy nie zlecają badań wykrywaczem kłamstw, chociaż ich wyniki często są dołączane do akt przez osoby, które chcą potwierdzić swoją prawdomówność. Sąd jednak nie ma obowiązku ich uwzględniania.

Niezbędna pomoc eksperta

Wiadomo już, że poleganie na samej maszynie nie jest dobrym pomysłem w przypadku oceny czy dana osoba mówi prawdę. Ważną rolę w procesie badania wariografem odgrywa ekspert, który interpretuje uzyskane rezultaty oraz jest w stanie określić kiedy są one zafałszowane przez stres i inne czynniki. W związku z tym fachowiec przeprowadzający badania wariografem musi przejść odpowiednie szkolenia z zakresu obsługi sprzętu i interpretacji uzyskanych wyników.

Na rynku oferowane są specjalistyczne kursy dla osób przeprowadzających badania wariografem, które są prowadzone przez doświadczonych ekspertów i prywatnych detektywów znających się na takim sprzęcie i zachowaniach ludzi do niego podłączonych. Wariografowi nie można ufać w stu procentach, dlatego ostateczna ocena należy do osoby przeprowadzającej badanie.

Podczas szkoleń, kandydaci na osoby przeprowadzające badania wariografem uczą się czytania ekspertyz i interpretowania wyników przedstawionych przez wykrywacz kłamstw. Jest to istotna umiejętność dla osób, które chcą skutecznie oceniać czyjąś prawdomówność z wykluczeniem czynników, które mogą zakłamać wyniki.

Znalezienie firm czy też agencji detektywistycznych oferujących szkolenia z zakresu badań wykrywaczem kłamstw nie jest trudnym zadaniem. Wiele takich firm umieszcza informacje na temat swoich ofert w Internecie, więc każdy może szybko znaleźć odpowiednie szkolenie, dzięki któremu zyska odpowiednią wiedzę i umiejętności z zakresu wykrywania kłamstw przy pomocy specjalistycznego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *