231 Front Street, Lahaina, HI 96761 info@givingpress.com 808.123.4567

Czy należy bać się terminali płatniczych?

 

Terminale płatnicze bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie firmy zwiększając jej przychód. Można śmiało powiedzieć, że brak w sklepie terminala POS (Point of Sales) w dzisiejszych czasach powinno być czymś niezwykłym. Mimo to w wielu miejscach wciąż można płacić tylko gotówką, co może sprawiać problemy zarówno klientowi, który nie zawsze mam jej wystarczającą ilość, jak i sprzedawcy niemający drobnych, by wydać resztę. brak terminala płatniczego może być spowodowany strachem wynikającym z niewiedzy. Czas więc nieco rozjaśnić sytuację.

 

Czym jest terminal płatniczy?

Terminal płatniczy obsługuje płatności kartą. Jego działanie polega na tym, że po wczytaniu danych z karty (w technologii zbliżeniowej, poprzez chip lub pasek magnetyczny) wysyła zapytanie do banku za pośrednictwem centrum rozliczeniowego, czy dane na karcie są prawidłowe, czy pin jest poprawny oraz czy są wystarczające środki na pokrycie transakcji. Bank odsyła pozytywną lub negatywną odpowiedź, od której zależna jest autoryzacja płatności.

Sprzedawca może wybrać spośród trzech podstawowych typów terminali.

Pierwszy z nich, terminal stacjonarny wymaga stałego podłączenia do sieci energetycznej oraz Internetu. Ze względu na to, że jest on większy może mieć większy wyświetlacz oraz klawisze, co sprzyja komercje użytkowania. Do terminala może być podłączony dodatkowy PIN PAD, dzięki któremu podanie pinu przez klienta nie będzie wiązać się z odwróceniem całego terminala. Często taki PIN PAD może być bezprzewodowy.

Kolejnym rodzajem terminali są terminale przenośne, które są nieco droższe w wynajmie, ale oferują kompletną mobilność dzięki wbudowanemu akumulatorowi oraz modułowo WiFi lub SIM. Są one także wyposażone w drukarkę, lecz ze względu na budową mogą pomieścić mniejszą a rolkę. Również wyświetlacz i klawiatura jest mniejsza. Mimo to są ona najczęściej wybierane przez przedsiębiorstwa. Mogą one umożliwić sprzedaż towarów i usług wszędzie tam, gdzie nie ma stałego połączenia do sieci oraz internetu.

Ostatnimi terminalami są mPOS, które pozbawione wyświetlacza i klawiatury cechują się dużą mobilnością, lecz mniejszą funkcjonalnością. Swym wyglądem przypominają klawiatury bankowe wymaganie nie raz do autoryzacji przelewu. Służą jedynie do zaczytania danych z karty. Do swojego działania wymagają połączenia z aplikacją zainstalowaną na telefonie lub tablecie, która służy do obsługi urządzenia oraz łączności z centrum rozliczeniowym.

Czy terminale płatnicze są drogie?

Jedną z największych obaw przed wprowadzeniem terminali płatniczych jest ich cena oraz konieczność podpisania wiążącej umowy.

Terminale POS wymagają podpisania terminowego abonamentu, podczas którego dostawca powinien zagwarantować pełna obsługę oraz pomoc techniczo-informacyjną. Koszt takiego abonamentu jest różny, przeważnie waha się w granicach 100 zł za terminal. Do tego dochodzą opłaty za każda transakcję, która może wynieść 2% lub mniejszą prowizję z dodatkową opłatą groszową za każda złotówkę.

Jednak posiadanie terminala płatniczego nie jest związane z umową. Terminale mPOS są pozbawione tego wymogu, wymagają jednak pełnego zakupu urządzenia.

Razem z terminalem płatniczym otrzymuje się bezpieczeństwo, ponieważ pieniądze za transakcje będą przelane bezpośrednio na konto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *