studia podyplomowe

Kto może podjąć studia podyplomowe?

W obecnej sytuacji na rynku pracy dyplom wyższych studiów nie wystarcza, by zdobyć upragnioną pracę. Na rynku pracy jest więcej magistrów niż wyspecjalizowanych techników. Warto więc postarać się o pierwsze pracę, a mając ją, podjąć studia podyplomowe, by podnieść kwalifikacje.

Skąd wiedzieć, czy warto iść na studia podyplomowe?

Ścieżkę kariery warto planować świadomie. Bez względu na to, czy już pracujemy, czy też może dopiero szukamy pracy, spokojnie zastanówmy się nad swoimi potrzebami. Specjaliści od zarządzania karierą twierdzą, że po studiach licencjackich warto podjąć pierwszą, stabilną pracę, nawet w ramach stażu lub praktyki. Pozwoli to na zdobycie wiedzy na temat organizacji pracy, wyrobienia konkretnych umiejętności miękkich, a w dalszej perspektywie być może stałe zatrudnienie. W czasie nabywanie doświadczenia możemy zdobyć stałą pracę, gdyż wiele firm zwraca baczną uwagę na jakość pracy stażystów i praktykantów. Najlepsi mogą liczyć na koniec na ofertę pracy. Zdaniem specjalistów od HR, na studia podyplomowe nie powinno wybierać się na studia podyplomowe tuż po świeżo obronionej pracy magisterskiej lub licencjackiej. Ważny jest także aspekt finansowy. Jeśli po studiach licencjackich wybieramy się do pracy, to możliwość dalszej nauki mamy już jedynie na studiach niestacjonarnych lub studiach podyplomowych. W obu przypadkach musimy jednak uiszczać stałe, miesięczne czesne za pobieraną naukę. Zanim wybierzemy kierunek podyplomówki pomyślmy, jakie stanowisko chcemy zajmować. Musimy wiedzieć, czy chcemy się czegoś nauczyć, czy może popracować nad kompetencjami i umiejętnościami społecznymi, czyli związanymi z indywidualnym funkcjonowaniem jednostki. Jeśli nie potrafimy rozpoznać swojego potencjału, spotkajmy się z doradcą zawodowym, który doradzi, na jakie studia podyplomowe warto iść.

Kto powinien iść na studia podyplomowe?

Studia podyplomowe są przede wszystkim dla osób, które mają określony cel w życiu. Takie osoby zazwyczaj mają już dyplom w danej dziedzinie i chcą podnieść swoje kwalifikacje. Taki rodzaj kształcenia jest często wybierany przez specjalistów, na przykład lekarzy, którzy chcieliby rozszerzyć swoją specjalizację. Na studia podyplomowe może zapisać się każdy, kto ma już tytuł magistra, inżyniera lub licencjata, a chciałby się dalej kształcić. Doradcy personalni są zdania, iż lepiej podejmować studia podyplomowe związane z ukończonymi przez nas studiami. Mając orientację w danej tematyce, łatwiej ocenimy, czy przekazywane treści są wartościowe. Warto także doskonalić umiejętności miękkie, czyli zdolność komunikacji werbalnej i niewerbalnej, asertywność, empatię, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów czy autoprezentacji.

Dobrze prowadzone studia podyplomowe to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Jeśli chcemy zadbać o rozwój kariery zawodowej, dobrze się do tego przygotujmy. Na podyplomówkę zapisujmy się dopiero wtedy, gdy już wiemy, co chcemy robić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *