programowanie java

Które języki programowania warto poznać?

 

 Na świecie pracuje się w setkach języków programowania (jest ich około 300), jednak rankingi tworzone przez portale dla programistów analizują te najbardziej popularne. Programiści pracujący na czołowych programach, używanych na co dzień, otrzymują najwyższe uposażenie w całej branży IT. Kryzys ekonomiczny między innymi sprawił, że na dobrych programistów wciąż czekają miejsca pracy, a w niektórych regionach Polski brakuje przedstawicieli tego zawodu. Programowanie niekoniecznie wymaga ukończenia studiów wyższych z informatyki. bardziej niż dyplom liczy się biegłe opanowanie funkcji i tajników każdego z programów. O tym, jakie warto poznać języki programowania, można przeczytać poniżej. 

Najbardziej popularne języki programowania

Wciąż najbardziej popularnym językiem programowania pozostaje Java. Drugie miejsce przypada językowi C, trzecie – C++, czwarte – C#, a na piątej pozycji plasuje się Python. Rankingi zależą jednak od wielu zmiennych, i tak na przykład w 2016 najpopularniejszym w części branży był JavaScript, drugim SQL, a na trzecim miejscu uplasowała się Java. Tak, że każdy ranking firm analitycznych bierze pod uwagę nieco inne kryteria. Podsumowując, wysoko stoją niezmiennie Java, PHP, JavaScript oraz C#. Te cztery języki tworzą zatem pewien standard, który każdy informatyk-programista musi opanować.

Ile można zarobić programując?

W Ameryce najwięcej, bo 130 tysięcy dolarów w ujęciu rocznym można zarobić programując w Java. Nieco mniej zarobi pracujący w języku Objective-C (zarobki wynoszą ok. 112 tys. USD/rok). Ranking zamykają programiści Python z rocznym dochodem rzędu 105 tys. USD. Pozostałe języki nie pozwalają przekroczyć progu 100 tysięcy dolarów rocznie z wyjątkiem C++, który pozwoli zarobić tam ok. 102 $ w ciągu roku.programowanie java

W Polsce najlepiej płatne pozostaje programowanie w Java, co przynosi informatykom pobory w wysokości ok. 6.2 tysięcy zł/miesięcznie, a najmniej specjaliści od .NET z miesięcznym zarobkiem ok. 3,5 tysiąca złotych. Jeśli tedy chcemy przyzwoicie zarobić, Java bije konkurencję na głowę, a topowi programiści z tym językiem zarabiają dużo ponad podaną miesięczną medianę. Pamiętajmy, że popularność sprawia, że znając język Java dogadamy się z każdym, kto też w nim pracuje, a sam język jest stale ulepszany, rozwijany i udoskonalany.

Język programowania Java został stworzony w 1995 roku przez firmę Sun Microsystems. Program ten da się uruchomić na dowolnym urządzeniu, stąd używa się go do programowania komputerów, smartfonów czy inteligentnych telewizorów oraz aplikacji mobilnych. Świetnie działa w środowiskach innowacyjnego oprogramowania biznesowego. Wykorzystywany jest również w obsłudze rynków finansowych oraz w e-commerce.

Gdzie się nauczyć Javy

Najlepiej zapisując się na kurs on-line lub pójść na zajęcia stacjonarne. Jednym ze specjalistycznych kursów JAVA można zdobyć na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Kursy nie są drogie, a dają przynajmniej solidną wiedzę elementarną, którą można poszerzyć w serwisach anglojęzycznych, w społeczności koderów albo w podręcznikach programowania, dostępnych jako książki bądź w formie elektronicznej. Jest o co walczyć, ponieważ pracy dla wysoko wykształconych programistów nigdy w przyszłości nie zabraknie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *