231 Front Street, Lahaina, HI 96761 info@givingpress.com 808.123.4567
kobieta w biurze

JPK – wdrażaj go już teraz

Od lipca tego roku wśród przedsiębiorców zapanowało wzmożone zainteresowanie wdrożeniem JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Docelowo każda firma będzie musiała za jego pośrednictwem przesyłać organom podatkowym szczegółowe dane na temat swojej działalności, a za opóźnienia lub wprowadzanie nieprawdziwych informacji będą grozić dotkliwe kary.

JPK – co to takiego?

Jednolity Plik Kontrolny to w dużym uproszczeniu wynik eksportu danych dotyczących wszystkich operacji gospodarczych przedsiębiorstwa, które zostały przeprowadzone w ściśle określonym przedziale czasowym. JPK ma wyróżniać się ustandaryzowanym formatem oraz układem, dzięki którym możliwe będzie jego szybkie przetwarzanie przez organy skarbowe. Teoretycznie jego wdrożenie ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców, którzy będą mogli rzadziej spodziewać się kontroli, jeżeli w uczciwy sposób rozliczają podatki. Wszystkie dane będą bowiem przesyłane na bieżąco i od razu sprawdzane przez specjalnie do tego wydelegowanych urzędników. W praktyce jednak głównym celem wprowadzenia JPK jest uszczelnienie systemu podatkowego i regularne pozyskiwanie firmowych danych dotyczących ksiąg rachunkowych, wyciągów bankowych, operacji magazynowych, ewidencji przychodów, Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów oraz rejestrów i faktur VAT.

Niezależnie od tego, do czego posłuży wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego faktem jest, że obowiązek ten dotyczy dużych, małych i średniej wielkości podmiotów, a także mikroprzedsiębiorstw i każda z tych firm ma już wyznaczony termin rozpoczęcia przesyłania danych. W przypadku największych podmiotów wdrożenie JPK powinno nastąpić w lipcu 2016 r., natomiast mniejsze i średnie firmy na jego wprowadzenie mają czas już tylko do 1 stycznia 2017 r. Mikroprzedsiębiorstwa znajdują się na uprzywilejowanej pozycji – data rozpoczęcia przesyłania danych w formie elektronicznego pliku mija w ich przypadku dopiero 1 stycznia 2018 r.

Dlaczego warto wdrożyć JPK już dziś?

Największą motywacją dla przedsiębiorców do szybkiego wdrożenia JPK jest groźba poniesienia dużych kar finansowych w przypadku zaistnienia opóźnień – wysokość grzywny może sięgać nawet 3 mln zł! Nie ma więc sensu czekać do ostatniej chwili i ryzykować utratą tak dużych środków w przypadku niedopełnienia obowiązku – tym bardziej, że w przypadku wprowadzania nowych produktów informatycznych trzeba dodatkowo zarezerwować trochę czasu na przeprowadzenie końcowych testów.

Już teraz wiadomo, że wdrożenie JPK nie ominie żadnej firmy, nie łudźmy się więc, że czas działa w tym przypadku na naszą korzyść – jest wręcz przeciwnie. Skorzystajmy więc z ostatnich kilku czy kilkunastu miesięcy, które pozostały do wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego przez małe, średnie i mikrofirmy, znajdźmy dobrego informatyka i zacznijmy na spokojnie przygotowywać się do nadchodzących zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *