Historia wiecznego pióra

Wieczne pióro to jeden z przedmiotów, o którym myślimy, że powstały bardzo dawno temu. Ich często kunsztowne wykonanie czyni z nich małe dzieła sztuki, a pismo wychodzące spod dobrej stalówki jest niezwykle atrakcyjne Tymczasem wieczne pióra powstały dopiero w połowie XIX wieku. Formę, którą znamy obecnie, przybrały jeszcze później, bo w wieku XX.

Krótka prahistoria pióra

U początków naszej cywilizacji ludzie pisali na różne sposoby. Jedni ryli lub odciskali znaki w odpowiednim podłożu, a inni używali narzędzi, które nanosiły na powierzchnię jakiś kolor. Taka jest kreda lub ołów, od którego pochodzi nazwa ołówek. Trzecia metoda opierała się na używaniu narzędzia, które posiada zbiornik z koloryzującym materiałem – najczęściej tuszem. Takie pierwsze , prymitywne pióro pojawiło się już w starożytnym Egipcie. Przez stulecia ptasich piór, a pisano zaostrzonymi lotkami gęsi i innych dużych ptaków.

Jak powstało pióro?

Dopiero w XVIII wieku udało się zaprojektować przedmiot, który wyeliminował jedną z podstawowych wad piór ptasich. Była to metalowa stalówka, która nie zużywała się tak szybko, dzięki czemu można było zapomnieć o konieczności ostrzenia pióra. Wykonana była z blaszki wygiętej tak, że przypominała kawałek rurki. Na początku XIX wieku zaczęto pokrywać końcówkę stalówki rutenem, a później irydem, dzięki czemu uzyskano zdecydowanie bardziej wytrzymały produkt.

Na wzór piór ptasich, stalówka była rozcięta wzdłuż jej końcówki. Mocniejszy nacisk powoduje rozstąpienie się końców, co znowu wpływa na szerokość linii. Na zwieńczeniu rozcięcia znajduje się mały otwór, który pozwala na zebranie większej ilości tuszu, co umożliwia pisanie piórem. Nadal był jednak problem ze sposobem nabierania tuszu, który nie powodowałby kleksów. Przełomowym momentem okazało się odkrycie, że dopływ powietrza do zbiorniczka zapobiegał powstawaniu próżni. W latach 80. XIX wieku zastosowano to rozwiązanie w piórze po raz pierwszy.

Jak udoskonalano wygląd i działanie pióra?

W kolejnych dekadach producenci piór skupili się na udoskonalaniu posiadanych już technologii. Starano się wynaleźć najwygodniejszy sposób napełniania zbiorniczków z tuszem, a wygrał półksiężyc i dźwignia wpasowana dokładnie w korpus. Na przełomie lat 50. i 60. masowo zaczęto produkować naboje, czyli plastikowe pojemniczki z tuszem, dzięki którym używanie pióra jest bardzo łatwe. To rozwiązanie zdobyło wielką popularność w wielu miejscach na świecie. Producenci piór wiecznych prześcigali się również w designie. Do ich produkcji stosowano różne materiały (celuloid, ebonit), a korpusy zdobiono w różnorodny sposób.

Piękne pióro dodaje prestiżu i robi dobre wrażenie na otoczeniu. Trudno się więc dziwić, że biznesmani i dyplomaci tak chętnie sięgają właśnie po pióra wieczne. Warto wprowadzić do codzienności nieco luksusu zastępując długopis ładnym piórem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *