Czy faktura musi być papierowa? Kiedy trzeba ją wystawić?

Faktura elektroniczna została w ustawie o podatku od towarów i usług zdefiniowana jako faktura w formie elektronicznej wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym. Coraz więcej firm decyduje się na wystawianie takich faktur, gdyż jest to wygodne i szybkie. Jaki program do wystawiania faktur kupić? I czy trzeba dosłać papierowy oryginał?

Warunki uznania dokumentu za fakturę. Jaki program do wystawiania faktur jest najlepszy?

Faktura elektroniczna musi mieć następujące elementy: datę wystawienia, kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy, numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, nazwę towaru lub usługi, miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług, cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku, kwoty opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto), stawkę podatku, sumę wartości sprzedaży netto, kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto oraz kwotę należności ogółem. Program do wystawiania faktur powinien uwzględniać wszystkie te dane. Faktura może być wystawiona zarówno w programie pakietu Office (np. Excel lub Word), jak i w formie komunikat XML albo w pliku PDF. Faktura elektroniczna musi być nie tylko wystawiona, ale również i otrzymana w formacie elektronicznym.

Kiedy można zastosować program do wystawiania faktur?

Poszukując programu do wystawiania faktur, możemy kupić program lub skorzystać z takiego, który jest udostępniany bezpłatnie. Najczęściej stosowany program ma funkcje niezbędne do wystawiania faktur VAT, zaliczkowych, końcowych, pro-forma oraz korygujących, a także paragonów fiskalnych. Program działa bezawaryjnie. Ponadto, wyposażono go w gotowe szablony wydruku, na których możemy umieścić logo firmy. Inny program do wystawiania faktur ma opcję integracji z bankowością online, co pozwala na monitorowanie wpłat dokonywanych przez kontrahentów. Z poziomu programu można przesyłać faktury drogą elektroniczną. Trzeci program umożliwia wystawianie dokumentów sprzedażowych i rejestrowanie dokumentów kosztowych, monitorowanie płatności, a także wysyłanie przypomnień mailowych do klientów, którzy zalegają z zapłatą. Aplikacja może automatycznie tworzyć raporty z możliwością drukowania i wysyłania oraz przetwarza i rozpoznaje dane z zeskanowanych dokumentów. Jeden z dostępnych programów darmowych może działać na jednym lub wielu stanowiskach połączonych w sieć, co daje możliwość tworzenia faktur sprzedażowych, zakupowych, proform i rachunków w formie PDF oraz wysyłki faktury przez e-mail do klienta bezpośrednio z programu.

Wybór programu do wystawiania faktur powinien być podyktowany wielkością firmy oraz jej potrzebami. Płatne programy mają bezpłatne wersje testowe, więc możemy w praktyce przekonać się o możliwościach każdego z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *