231 Front Street, Lahaina, HI 96761 info@givingpress.com 808.123.4567

E-deklaracja – na czym to polega?

Internetowa droga komunikacji pomiędzy podatnikami a fiskusem zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników. Możliwość składania deklaracji podatkowych do urzędu skarbowego bez potrzeby wychodzenia z domu pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu, który zapewne spędzilibyśmy na oczekiwaniu w urzędowej kolejce. Za pomocą interaktywnego formularza można przesyłać różne rodzaje deklaracji oraz zeznań podatkowych. Na czym to dokładnie polega?

Czym jest e-deklaracja?

E-deklaracje to przede wszystkim serwis internetowy umożliwiający właścicielom firm składanie dokumentów (formularzy PIT, VAT i PCC) do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. System ten funkcjonuje od 1 stycznia 2008 roku. Najczęściej korzysta się z niego podczas składania PIT-u, czyli rocznego rozliczenia podatkowego. Rozliczenie w wersji elektronicznej nie powinno się różnić formalnie od tradycyjnego rozliczenia w formie papierowej. Dzięki e-deklaracji można załatwić formalności szybko i sprawnie, bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejce w urzędzie. Wystarczy komputer i połączenie z Internetem. Aby uniknąć oszustw (np. sytuacji kiedy ktoś podaje się za kogoś innego), należy mieć na uwadze kilka zaleceń.

O czym pamiętać przy wypełnianiu e-deklaracji?

Podatnik musi poddać autoryzacji przesyłane dane. Formularz można uznać za prawidłowo wypełniony tylko i wyłącznie jeżeli po zakończonej operacji zostanie nam wygenerowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru (w skrócie UPO). Jest to odpowiednik potwierdzenia nadania listu poleconego w formie papierowej. W przypadku kontroli z urzędu skarbowego można go traktować jako oficjalny dowód na to, że złożyliśmy e-deklarację. Aby móc złożyć dokumenty przez platformę internetową nie trzeba posiadać podpisu elektronicznego (ale można się nim oczywiście posłużyć). Przebieg całej operacji jest prosty a wypełnianie formularza nie różni się niczym od tego wypełnianego odręcznie. Korzystając z takiego rozwiązania zaoszczędzimy swój cenny czas oraz uchronimy nasze nerwy przed stresującym wyczekiwaniem na swoją kolej w urzędowych kolejkach. To jedne z głównych powodów, dla których ta metoda zyskuje coraz większą popularność wśród podatników.

Deklaracje składane drogą elektroniczną mają taką samą ważność jak te, które składa się tradycyjnie na papierowych drukach. E-deklaracja nie jest związana tylko i wyłącznie ze składaniem PIT-u. Za pośrednictwem Internetu można przesłać również interaktywny formularz VAT-7 oraz elektroniczną deklarację PCC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *