Dlaczego warto kontynuować naukę – studia podyplomowe.

Jeszcze do niedawna uzyskanie tytułu magistra uchodziło za symboliczny koniec edukacji, dzisiaj jednak staje się dopiero punktem wyjścia. Coraz bardziej popularnym sposobem na zwiększenie kwalifikacji stają się studia podyplomowe. Kierunki podyplomówek są teraz tak zróżnicowane, że z łatwością znajdziesz odpowiedni dla siebie.

Tytuł magistra to dopiero początek

Z roku na rok wzrasta liczba magistrów, którzy wchodzą na rynek pracy z nadzieją na otrzymanie oferty zatrudnienia w wymarzonym zawodzie. W wielu przypadkach konkurencja jest jednak tak duża, że bez kilkuletniego doświadczenia w branży trudno na tyle wyraźnie wyróżnić się z grona kandydatów, by uzyskać atrakcyjną posadę. Co zatem mogą zrobić absolwenci studiów magisterskich, aby zwiększyć swoje szanse w oczach rekruterów? Jeżeli właśnie skończyłeś studia, masz dwa wyjścia – możesz nabywać doświadczenie w ramach programów stażowych lub nisko płatnych praktyk lub zainwestować w swoje wykształcenie i uzyskać specjalizację, wybierając odpowiednie studia podyplomowe. Kierunki oferowane przez uczelnie pozwalają uzyskać wiedzę w bardzo wąskich dziedzinach, co pomoże Ci zbudować wizerunek eksperta w oczach pracodawcy. Możesz wybierać także podyplomówki, których celem jest kształcenie w zupełnie nowych zawodach, tj. zoofizjoterapeuta lub menedżer turystyki zdrowotnej. Po ich ukończeniu uzyskasz specjalizację, z którą łatwiej będzie Ci znaleźć lepszą pracę lub rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Studia pomogą Ci też przyswoić wiedzę przekazywaną nie tylko przez akademickich profesorów, ale również przedsiębiorców działających w branży. Nawiązane z nimi kontakty mogą być bezcenne w budowaniu dalszej ścieżki zawodowej.

Szansa na podwyżkę

Nie tylko świeżo upieczeni absolwenci z tytułem magistra idą na studia podyplomowe. Kierunki pozwalające uzyskać specjalizację w wąskiej dziedzinie są chętnie wybierane także przez pracowników firm, którzy chcą poszerzyć kwalifikacje, by móc awansować lub dostać podwyżkę. Takim osobom niejednokrotnie udaje się namówić szefa, by pokrywał koszty ukończenia podyplomówki, dzięki czemu oszczędzają nawet 5000-6000 zł rocznie – w zależności od uczelni oraz rodzaju kierunku. Przede wszystkim jednak wybór studiów podyplomowych to w ich przypadku jasny komunikat, mówiący o ambicjach oraz nieustannej chęci poszerzania wiedzy – stanowi on kolejną przesłankę do polepszenia warunków pracy.

Studia podyplomowe pozwalają poszerzyć wiedzę i poznać nowości z branży, lecz ich ukończenie może też być prawdziwym punktem zwrotnym w procesie otrzymania atrakcyjnej pracy lub uzyskania podwyżki. Nie zastanawiaj się więc długo nad tym, czy warto już teraz zapisać się na podyplomówkę, ponieważ im szybciej to zrobisz, tym szybciej zaczniesz czerpać pierwsze profity płynące ze zwiększenia swoich kompetencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *