231 Front Street, Lahaina, HI 96761 info@givingpress.com 808.123.4567

Czym jest karta płatnicza?

 

 

Jako jeden z elementów w niemal każdym portfelu towarzyszy nam niemal codziennie w zakupach. Czym ona dokładnie jest i czy korzystanie z niej jest bezpieczne?

 

Karta płatnicza jest elektronicznym instrumentem płatniczym, będącym narzędziem umożliwiającym dostęp do pieniędzy na rachunku bankowym. Przy jej pomocy możliwe jest dokonywanie płatności za towary i usługi w sklepie. Umożliwia także (co jest dość popularne), zakupy w Internecie. Płatności karta dokonuje przynajmniej 3% polaków, i ponad 83% wszystkich posiadaczy konta ROR (w tym młodzież od 13 roku życia.

 

Czy każda karta jest taka sama?

Na rynku najpopularniejsze są cztery rodzaje kart płatniczych, która różnie się funkcjonalnością, ale także ofertą banku.

  1. Tradycyjna karta płatnicza jest dostępna dla każdego posiadacza rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego (ROR) w banku. Korzystać z niej mogą nawet niepełnoletni posiadacze rachunku. Karta ta umożliwia płatności w każdym sklepie z terminalem POS, a niektóre umożliwiają również zakupy przez Internet. Jest to najpopularniejsza karta płatnicza, ponieważ nie wymaga posiadania zdolności kredytowej.

 

  1. Karta debetowa jest wariantem tradycyjnej karty płatniczej, jednak umożliwia na zejście stanu konta poniżej posiadanych środków. Utworzony w ten sposób zadłużenie nazywa się „debetem”, który zostanie spłacony przy zasileniu konta. Mając debet 100 zł, otrzymując na konto wypłatę 2000 zł, na rachunku będzie dostępne 1900 zł. Aby uzyskać kartę debetową, należy podpisać stosowną umowę w banku.

 

 

  1. Na kartę kredytową mogą sobie pozwolić osoby, spełniające wymagania stawiane przez bank. Najczęściej jest to ukończenie pełnoletniości, posiadania konta ROR w banku oraz odpowiednia zdolność kredytowa. Niektóre banku oferują także karty kredytowe dla studentów. Osoby (oraz studenci) z niskim wynagrodzeniem mogą liczyć na kartę kredytową z limitem od 500 do 1000 zł. Przy odpowiedniej zdolności kredytowej można uzyskać kartę kredytową nawet z limitem 120 tysięcy złotych.

 

Należy pamiętać, że karta kredytowa jest tak naprawdę kredytem, który jest dostępny w każdy momencie. Odsetki spłaca się tylko od wykorzystanej kwoty, ale można ich uniknąć, spłacając kartę w okresie ustalonym przez bank (najczęściej jest ok. ok. 50 dni). Okres bezodsetkowy nie przysługuje, jeżeli środki z karty zostaną wyciągnięte z bankomatu W tej sytuacji trzeba liczyć się także z tym, że naliczona zostanie wysoka prowizja od wypłaty. Każda kartą kredytową bez problemu można płacić w Internecie.

  1. Czwartym popularnym rodzajem kart płatniczych są karty przedpłacone (prepaid). Aby z nich korzystać, najpierw należy zasilić je okresową kwotą. Zejście poniżej salda na rachunku nie jest możliwe. Mogą być wydane imiennie (np. w banku) oraz na okaziciela, czego przykładem są karty podarunkowe oferowane przez niektóre sklepy.

Każda z wymienionych kart występuje w wersji PayPass, która umożliwia na płatności zbliżeniowe Aby autoryzować płatność, wystarczy zbliżyć kartę do terminala płatniczego.

Bezpieczeństwo kart płatniczych

Płatności kartą są bardzo bezpiecznym sposobem na dokonywanie płatności, jednak trzeba pamiętać, że wąskim gardłem jest sam użytkownik.

paying using credit card at supermarket checkout cashier

Popularne niegdyś autoryzacje przy pomocy podpisu, który był weryfikowany przez sprzedawcę odchodzą wyparte przez autoryzacje pinem. Często jednak pin do karty podaje się osobom nieautoryzowany, a sprzedawca w sklepie nie sprawdza, czy karta jest użyta przez prawi tego właściciela, jeżeli pin się zgadza. Wiele osób, ze względu na wygodę płaci zbliżeniowo. W tej sytuacji autoryzacja płatności poniżej 50 zł nie jest wymagana. Jeżeli karta taka zostanie skradziona, właściciel może zorientować się dopiero wtedy, gdy na jego koncie nie będzie już dostępnych środków na koncie.

Dlatego bardzo ważne jest, aby nikomu nie udostępniać swojego pinu do karty oraz ustalić dzienne limity, po przekroczeniu którego płatność kartą nie będzie możliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *